Sembol Bilişim logosu
 
Anasayfa Hizmetlerimiz Hizmetlerimiz Kütüphane Kütüphane İletişim İletişim
 
buton banner buton banner Sepetinizde 0 ürün bulunuyor - Toplam 0 TL buton banner buton banner buton banner
buton banner
 
ürün kategorileri
 
menü ikon Roughtec Lastik Etiketi 100mm 50mm
menü çizgisi
menü ikon Isıya Dayanıklı Etiket 100mm 100mm
menü çizgisi
menü ikon Poliart Polyart Etiket 100mm 150mm
menü çizgisi
menü ikon Suda Eriyen Etiket 60mm 30mm
menü çizgisi
menü ikon Zebra ZT410 Endüstriyel Barkod Yazıcı
menü çizgisi
menü ikon TSC TTP-2410MT Endüstriyel Barkod Yazıcı
menü çizgisi
menü ikon Argox OS214 Plus Etiket Barkod Yazıcı
menü çizgisi
menü ikon Toshiba Tec SX4 Termal Yazıcı Kafa
menü çizgisi
menü ikon Toshiba Tec SX4 Termal Yazıcı Kafa
menü çizgisi
menü ikon Lazer Etiket 210mm 297mm
menü çizgisi
ziyaretçi istatistik
Online Ziyaretçi :  234
Toplam Ziyaretçi :  10016691
faydalı bilgiler
menü çizgisi ArgoBar Pro Etiket Dizayn Programı
  Argox Barkod Yazıcılar için programı ve sürücüleri ( drivers ) sitemizden download edebilirsiniz.
menü çizgisi
menü çizgisi Citizen Barkod Yazıcılar için Bartender Ultralite Türkçe Tam Sürüm
  Ücretsiz sürüm ve driver download için tıklayın
menü çizgisi
menü çizgisi Toshiba TEC Barkod Yazıcılar için Bartender Ultralite Türkçe Tam Sürüm
  Ücretsiz sürüm ve driver download için tıklayın
menü çizgisi
menü çizgisi Etiket Çeşitleri
  Plastik Etiketler : Filmictye, filmtyre, void, mat, polipropilen, pp, polietilen, pe, glosswhite, whitemat, silvermat, metalize, data pe, şeffaf, opak
menü çizgisi
menü çizgisi Termal Etiketler
  Eco, eko, Ekonomik, Lamine, Top, Dipfriz, deepfreeze, termal Karton, semi
menü çizgisi
menü çizgisi Ribbon, Ribon Çeşitleri
  Wax, Wax Resin, Resin, B110A, D110A, Renkli, Near Edge, Flat, Wax Rezin, Rezin, B110CX, Armor, Ricoh, ITW, IIMAK, aplikatör, sony
menü çizgisi
menü çizgisi Etiket, Etiketi, Etiketler Arama Sonuçları
  a4, akmaz, ambalaj, bagaj, barkod, barkot, baskılı, baskısız, beyaz eşya, bez, boş, bobin, cam, çap, çıkartma, çorap, çuval, dayanıklı, defter
menü çizgisi
menü çizgisi Etiket, Etiketi, Etiketler Arama Sonuçları
  Demirbaş, dikkat, dosya, elbise, endüstriyel, fiyat, garanti, giysi, gıda, gri, güvenlik, halı, hastane, hazır, hotmelt, içecek, ilaç, kablo, karekod
menü çizgisi
menü çizgisi Etiket, Etiketi, Etiketler Arama Sonuçları
  Promosyon, raf, renkli, rfid, rulo, sanayi, sevkiyat, şişe, sucuk, takı, tekstil, terazi, üretim, ürün, uyarı, varil, yanmaz, yırtılmaz, yüzük, zarf
menü çizgisi
menü çizgisi LabelView 10 Etiket Programı
  Son sürümünü indirmek için tıklayın
menü çizgisi
menü çizgisi CodeSoft 10 Etiket Programı
  Son sürümü indirmek için tıklayın
menü çizgisi
menü çizgisi Ambalaj Sanayicileri Derneği
  Firmamız 2004 yılından beri Ambalaj Sanayicileri Derneği üyesidir.
menü çizgisi
menü çizgisi
etiket ve ribon
 
 
  BARKOD SİSTEMİNE GEÇİŞ

Dünya üzerindeki 100’den fazla GS1 Üye Organizasyonu kullanıcılara barkod sisteminin uygulanmasında yardımcı olmaktadır. Bu sayfada barkod sistemine geçmek için atılması gereken adımlar anlatılmaktadır.
10 Adımda Barkod Sistemi
1.Adım: GS1 Firma Ön eki Alınması  
2. Adım: Numaraların Atanması  
3. Adım: Barkodların Basılma Yönteminin Belirlenmesi  
4.Adım: Barkodun Okunacağı Noktanın Belirlenmesi  
5.Adım: Barkod Seçimi  
6. Adım: Barkod Boyunun Belirlenmesi  
7. Adım: Barkod Metninin Belirlenmesi  
8. Adım: Barkod Renginin Belirlenmesi  
9. Adım: Barkod Yerleşiminin Belirlenmesi
10. Adım: Barkod Kalite Planının Oluşturulması

1. Adım: GS1 Firma Öneki Alınması
Barkod Sistemine geçilmesinde ilk adım barkodlar üzerinde kullanılacak olan numaraların alınmasıdır. Bu numaralar GS1 Tanımlama Anahtarları olarak adlandırılır. Bir firmanın GS1 Tanımlama Anahtarları üretebilmesi için GS1 Firma Önekine sahip olması gerekmektedir. GS1 Firma Öneki almak için Ülkenizdeki GS1 Üye Organizasyonuna başvurabilirsiniz.
Türkiye’de GS1 Numarası almak için burayı tıklayınız. http://gs1.tobb.org.tr

2. Adım: Numaraların Atanması
Firmalar GS1 öneklerini aldıktan sonra ticari ürünlerini, kendilerini, lokasyonlarını, taşıma birimlerini tanımlamaya başlayabilir.  Bölgenizdeki GS1 Üye Organizasyonu numaraların atanması konusunda tarafınıza bilgi sağlayacaktır.
Bu konuda http://gs1.tobb.org.tr/yayinlar.php Barkod Uygulama Kılavuzu ve GS1 Sistemi Tanıtım kitapçıklarını inceleyerek bilgi edinebilirsiniz.

3. Adım: Barkodların Basılma Yönteminin Belirlenmesi
Barkodların basılma yönteminin seçilmesi barkodlar üzerinde yer alacak bilgilerin statik (sabit) veya dinamik (değişken) olmasına göre farklılık gösterir. Ticari ürünlerin üzerinde kullanılan ve hep aynı numara içeren GTIN’ler statik barkod numaralarına, taşıma birimleri üzerinde kullanılan SSCC’ler ve seri numaraları dinamik barkod numaralarına örnektir.
Eğer bir ürünün barkodu çok sayıda basılacak ise en ucuz ve kolay yöntem, barkod için master film edinmektir. Master Film, bir makinesinde üretilen, üzerinde barkodun bulunduğu negatif ya da pozitif filmdir. Master filmin üretimi sırasında, barkodun çubukları doğrudan filmin üzerine çizilir. Türkiye içerisinde faaliyet gösteren sertifikalı Master Film Üreticilerine başvurmak gerekir. 
Diğer taraftan az sayıda barkoda ihtiyacınız varsa veya dinamik barkod numaraları kullanıyorsanız barkod basım işlemini lazer veya termal yazıcılar ile kendiniz gerçekleştirebilirsiniz. Barkod basım işlemini kendileri gerçekleştirecek firmalara bölgelerindeki GS1 Üye Organizasyonu ihtiyaç duydukları bilgiyi sağlamaktadır.
Türkiye’de barkod basımı konusunda bilgi edinmek isteyen firmalarımız Yayınlar  bölümümüz altından Barkod Uygulama Kılavuzumuzu inceleyebilir ve internet üzerinden verilen GS1 LEARN eğitimini alabilir. http://gs1.tobb.org.tr/yayinlar.php

4. Adım: Barkodların Okunacağı Noktanın Belirlenmesi
Barkodların alfabesi, boyutu, yerleşimi ve kalitesini düzenleyen kurallar barkodun nerede okunacağına göre değişiklik göstermektedir. Ticari ürünler için aşağıdaki dört olası durumdan biri geçerlidir.
1.Ürün perakende satış noktasında okunmaktadır.
2.Ürün genel dağıtım noktasında okunmaktadır.
3.Ürün hem perakende satış noktasında hem de genel dağıtım noktasında okunmaktadır.
4.Ürünün kendisine özgü okunma noktaları bulunmaktadır. (Tıbbi cihaz ve ürünler)
Ürünün tedarik zincirinin hangi noktasında okunacağının belirlenmesi ile ürüne uygulanacak doğru mevzuat belirlenebilir. Örnek olarak bir ürünün barkodunun hem perakende satış noktalarında hem de genel dağıtımda okunması öngörülüyorsa, perakende noktalarındaki mevzuatla uyumlu olması için EAN ya da UPC barkod alfabelerinden birisinin kullanılması zorunludur. Ancak barkodun genel dağıtımda da okunabilmesi için barkod boyutun büyük tutulması ve barkod ürünün üzerine yerleştirilirken genel dağıtım kurallarının göz önünde bulundurulması gerekmektedir.
Detaylı bilgi için ülkenizdeki GS1 Üye Organizasyonuna ile temasa geçebilirsiniz ve Yayınlar bölümü altındaki Barkod Uygulama Kılavuzu’nu inceleyebilirsiniz. http://gs1.tobb.org.tr/yayinlar.php

5. Adım: Barkod Alfabesinin Seçimi
Barkod alfabesinin seçimi sırasında aşağıdaki noktaların göz önüne alınması gerekir.
Eğer ürününüz perakende satış noktasından geçecekse barkod alfabesinin EAN ya da UPC alfabelerinden biri olması gerekir.
Eğer ürün üzerinde seri numaraları, son kullanma tarihi veya ürünün boyutları gibi değişken bilgiler bulunacaksa ürünün GS1-128 barkod alfabesi ile basılması gerekir.
Eğer kolay yıpranabilen karton gibi ürünler üzerinde sadece GTIN’in yer alması isteniyorsa, ITF-14 barkod alfabesi uygun seçim olabilir.
Barkod alfabesinin seçimi konusunda ülkenizde GS1 Üye Organizasyonuna ile temasa geçebilirsiniz. Yayınlar bölümü altındaki “Barkod Uygulama Kılavuzumuz” yardımcı olacaktır http://gs1.tobb.org.tr/yayinlar.php

6. Adım: Barkod Boyunun Belirlenmesi 
Barkod alfabesi ve üzerinde yer alacak numaralar belirlendikten sonra barkod tasarımı bölümü başlar. Sembol boyunun belirlenmesinde kullanılacak barkod alfabesi, barkodun hangi noktalarda kullanılacağı ve barkodun nasıl basılacağı rol oynar.
EAN/UPC Barkod Alfabeleri
EAN/UPC barkod alfabeleri perakende satış noktalarında çok yönlü okuyucular tarafından okunduğu için GS1-128 ve ITF-14 barkod alfabelerinden farklıdır. EAN/UPC barkod alfabelerinin en-boy oranları sabittir, bu sebeple bir tanesi değiştirildiği takdirde diğer boyutunda karşılık gelen miktarda değiştirilmesi gerekmektedir.
Bu sabit ilişki sebebiyle EAN/UPC barkodları önceden belirlenmiş nominal en ve boylara sahiptir. Ancak bu önceden belirlenmiş boyutların %80 ile %200 arasında küçültülmesine veya büyütülmesine standartlar dahilinde izin verilmektedir. Kullanılan boyutun nominal boyuta oranına büyütme faktörü adı verilir. Barkod alfabelerinin farklı boyutlarda sahip olacakları en ve boylara GS1 Genel Mevzuatından veya Yayınlar bölümü altındaki “Barkod Uygulama Kılavuzu”ndan ulaşabilirsiniz. http://gs1.tobb.org.tr/yayinlar.php
EAN/UPC Büyütme Faktörleri
En az (80%)
Nominal (100%)
En fazla (200%)
EAN/UPC barkodlarının işgal ettiği yerin azaltılması amacıyla barkodların boylarının azaltılmasına (kısaltma uygulamasına) GS1 Standartları çerçevesinde izin verilmemektedir. Kısaltma uygulaması çok yönlü barkod okuyucuların barkodları okumasını olumsuz yönde etkilemektedir bu sebeple kısaltma uygulamasından kaçınılmalıdır.
Detaylı bilgi için ülkenizdeki GS1 Üye Organizasyonu ile temasa geçebilir ve Yayınlar bölümü altındaki Barkod Uygulama Kılavuzu’nu inceleyebilirsiniz. http://gs1.tobb.org.tr/yayinlar.php
Eğer bir ürün üzerindeki barkod hem dağıtım noktasında hem de perakende satış noktasında okunacaksa, bu durumda GS1 Standartlarınca izin verilen büyütme oranı %150 ile %200 arasındadır.  Beyaz eşyalar üzerindeki barkodlar bu uygulamaya örnek gösterilebilir.
ITF-14 ve GS1-128 Barkod Alfabeleri
ITF-14 ve GS1-128 barkod alfabeleri içi de önceden belirlenmiş büyüklükler bulunmaktadır. Bu konuda detaylı bilgi için bölgenizdeki GS1 Üye Organizasyonuna danışabilirsiniz.
Basım Yöntemi
Barkodun basılabileceği en küçük boyut ve uygun bar genişliği ayarlaması barkodların basılacağı yönteme göre değişiklik gösterebilir. Barkodlar basılırken barkod boyutunun ve bar genişliğinin uygunluğu kontrol edilmelidir.

7. Adım: Barkod Metninin Belirlenmesi
Tedarik zinciri boyunca taşınması sırasında barkod zarar gördüğü takdirde barkodun altındaki metin güvenlik mekanizması olarak kullanılır ve sisteme elle giriş yapılır. Barkodların altındaki metinler ile ilgili sıkça sorulan bazı sorulara aşağıda cevap verilmiştir.
Gözle okunabilen metnin belirli bir büyüklükte olması gerekmekte midir?
İlk başta OCR-B yazı karekteri barkodların altındaki metin için belirlenmiştir ancak bugün GS1 standartları kolaylıkla okunabilir olduğu takdirde herhangi bir yazı karakterinin kullanılmasına izin vermektedir. 
Metin barkodun altında mı üstünde mi yer almalıdır?
Barkod metninin barkodun üstünde mi altında mı yer alacağı kullanılan barkod alfabesine göre değişmektedir. EAN/UPC barkod alfabeleri ile metin barkodların altında yer alması gerekir. Ancak ITF-14 ve GS1-128 alfabeleri ile metin barkodun altında veya üstünde yer alabilir.
Metindeki rakamlar arasına boşluk koymamda bir sakınca var mıdır?
Metnin okunmasını kolaylaştırmak için rakamlar arasında boşluk kullanılabilir. Ancak elbette ki bu boşluklar barkod içerisinde belirtilmez.
GS1-128 barkod alfabesi ile AI(Uygulama Tanımlayıcı)’ların etrafında parantezler görüyorum. Bu parantezleri kullanmak zorunlu mu? Parantezler barkodlar içerisinde de yer alıyor mu?
Gözle okunabilen metin içerisinde AI’ların etrafında parantez kullanmak zorunludur. Ancak barkod içerisinde bu parantezlere yer verilmez.
EAN/UPC Barkod alfabelerinin altındaki metinlerde kaç karakter kullanmalıyım?
Bütün UPC-A barkodlarına 12 karakter
Bütün EAN-13 barkodlarında 13 karakter
Bütün EAN-8 ve UPC-E barkod alfabelerinde 8 karakter kullanmalısınız.

8. Adım Barkod Renginin Belirlenmesi
Barkodların okunmasında en yüksek performansı beyaz zemin üzerine siyah çubuklar sağlar.  Ancak eğer diğer renklerin kullanılması isteniyorsa aşağıdaki noktaların dikkate alınması gerekir.
GS1 Standartlarına göre çubuklar koyu renklerden seçilmelidir. (siyah, lacivet, kahverengi, koyu yeşil gibi)
Barkod çubukları tek bir renkten oluşmalıdır.
Zeminler çubuklar ile zıtlık yaratacak açık renklerden seçilmelidir.
Açık renklere ek olarak kırmızı ve kırmızıya yakın renkler (turuncu, pembe gibi) zemin olarak kullanılabilir. Pek çok barkod okuyucu kırmızı bir ışık kullandığı için kırmızı zeminlerin kullanılması sorun yaratmamaktadır.

9. Adım: Barkod Yerleşimi
Barkod Yerleşimi bölümünde barkodun ambalaj tasarımı üzerindeki yerleşimi göz önünde bulundurulmaktadır. Barkod ambalaj üzerinde zarar görmeyecek bir yere yerleştirilmelidir. (Örnek olarak kat yerlerine, kapaklar üzerine ve üzeri başka bir cisimle kapatılacak yerlere yerleştirilmemelidir.
Bazı basım teknikleri barkodların belli şekillerde yerleştirilmesini gerektirebileceğinden barkodun ambalaj üzerinde yerleştirileceği yere karar verilmeden önce barkod üretimi yapacak firma ile görüşülmesi faydalı olacaktır.
Detaylı bilgi için ülkenizdeki GS1 Üye Organizasyonu ile temasa geçebilirsiniz ve Yayınlar bölümü altındaki Barkod Uygulama Kılavuzu’nu inceleyebilirsiniz. http://gs1.tobb.org.tr/yayinlar.php

10. Adım: Barkod Kalite Planının Oluşturulması
ISO/IEC 15416 Barkod Kalite Testi Mevzuatı barkodların kalitesi için standartlar ortaya koymaktadır. Bu standartlar barkod doğrulayıcı adı verilen cihazlar tarafından test edilmektedir.
ISO/IEC yöntemine ek olarak GS1 Standartlar tedarik zinciri boyunca barkodların taşıması gereken asgari kalite standartlarını kullanılan barkod alfabelerine göre belirler. GS1 Standartları ayrıca barkod doğrulayıcılarının aralıklarını ve dalga boylarını da belirler
Küresel geçerliliğe sahip doğrulama yöntemlerini kullanmak üniversitelerin öğrenci kabulünde ortak testleri istemesine benzetilebilir. Küresel ortak standartlar sayesinde dünya genelindeki tedarik zincirlerinde barkodların asgari kalitesi sağlanır.
Pek çok GS1 Üye Organizasyonu üyelerine, barkodların basım kalitesini gösteren barkod doğrulama hizmeti sağlamaktadır. Konuyla ilgili detaylı bilgi için bölgenizdeki GS1 Üye Organizasyonu ile temasa geçebilirsiniz.

KAYNAK : TOBB/GS1 TÜRKİYE

 
 
 
 
menü çizgisi
 
     
K.Adı :
Şifre :
 
menü ikon Şifremi Unuttum
menü ikon Üye Ol
etiket
 
barkod
 
döviz kurları
Alış Satış
EUR
USD
 
haberler
 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun
 Bir Avuç Kömür İçin, Bir Ömür Verenlere
 Barkod Yazıcı Konfigürasyonu ve Maliyet
 Barkod Yazıcı Termal Kafa Ömrü ve Maliyeti
 Termal Transfer Baskı mı? Doğrudan Termal Baskı mı?
 Üretim bölümümüzde çalışacak elemanlar aranıyor
 Windows 8 uyumlu Bartender Ultralite Etiket Programı websitemizde
 2013 Blog Wiki Dizin BackLink Listesi
 2013 Ziyaretçi Defteri Backlink Listesi
 Yardım Kampanyası
 Kış Lastik Üreticileri için "Etiket"
 Zebra TLP-2844TT modeli üretimden kaldırıldı.
 Cumhuriyetimiz 91 Yaşında
 Kurban Bayramı Mesajı
 Alexa Türkiye Sıralaması
 2013 yılbaşı mesajımız
 Argox firması SATO firmasına satıldı.
 TSC nin yeni Endüstriyel Barkod Yazıcısı
 Türk Patent Enstitüsü nden Marka Tescilli Tek "ETİKET ÜRETİCİ FİRMA"
 Yeni TSC Barkod Yazıcılar Stoklarımızda
 Toshiba Tec B-SV4T modeli üretimden kalktı.
 Argox OS-214 PLUS Modelini Piyasaya Sundu.
 Google sitemizin Pagerank değerini Profesyonel seviye olan 3 e yükseltti
 8 Mart 2004 tarihinde kurulan Sembol Bilişim tüm kadınlarımızın Dünya Kadınlar Gününü kutlar.
 TÜKETİCİLERİN DİKKATİNE ! ( HER ETİKETÇİ ÜRETİCİ DEĞİLDİR )
 İlaçların barkodları karekod oldu
 E-Ticaret Sitemiz Hizmete Açıldı
 Sembol Bilişim Videofon Numaramız 60004817
faydalı bilgiler
sayfa ikon Barkod Yazıcı almadan mutlaka okuyun !
  Argox, Zebra, Tec Toshiba Masaüstü ( Desktop ) barkod yazıcı ve ribbon karşılaştırmalı tablosunu kütüphaneden inceleyin
menü çizgisi
sayfa ikon Argox Barkod Yazıcılar için Bartender Ultralite Türkçe Tam Sürüm
  Ücretsiz sürüm ve driver download için tıklayın
menü çizgisi
sayfa ikon Datamax Barkod Yazıcılar için Bartender Ultralite Türkçe Tam Sürüm
  Ücretsiz sürüm ve driver download için tıklayın
menü çizgisi
sayfa ikon TSC Barkod Yazıcılar için Bartender Ultralite Türkçe Tam Sürüm
  Ücretsiz sürüm ve driver download için tıklayın
menü çizgisi
sayfa ikon Bartender Türkçe Etiket Dizayn Programı
  Her Marka Barkod Yazıcı için Etiket Dizayn Programının 30 günlük deneme sürümünü sitemizden indirebilirsiniz.
menü çizgisi
sayfa ikon Etiket Çeşitleri
  Kağıt Etiketler : Termal, Termal Transfer, Lazer, Laser
menü çizgisi
sayfa ikon Termal Transfer Etiketler
  Kuşe, Vellum, Wellum, velyum, çift katlı, sandwich, sandviç, kırılgan, örtücü, fastyre, silver kuşe, gold kuşe, ttr karton, floresan, florasan, chromo
menü çizgisi
sayfa ikon Intermec Barkod Yazıcılar için Bartender Ultralite Tam Sürüm
  Ücretsiz sürüm ve driver download için tıklayın
menü çizgisi
sayfa ikon Godex Barkod Yazıcılar için Bartender Ultralite Tam Sürüm
  Ücretsiz sürüm ve driver download için tıklayın
menü çizgisi
sayfa ikon Termal Transfer Etiketler (Devamı)
  Chromolux, kromolüx, farma, termal transfer karton, sürsajlı, polyester, pvc, sentetik, slwmat, vinil, folyo, kraft
menü çizgisi
sayfa ikon Etiket, Etiketi, Etiketler Arama Sonuçları
  Kargo, kartela, kauçuk, kavanoz, kimyasal, koli, kontrol, kot, kraft, kutu, kuyumcu, market, medikal, meyve, motor, nakliye, optik, otomotiv, parlak
menü çizgisi
sayfa ikon ZDesigner Pro Etiket Dizayn Programı
  Zebra Barkod Yazıcılar için program ve sürücüleri ( drivers ) sitemizden download edebilirsiniz.
menü çizgisi
sayfa ikon Label Matrix 8.7 Etiket Programı
  Son sürümü indirmek için tıklayın
menü çizgisi
sayfa ikon Etiket Sanayicileri Derneği
  Firmamız 2004 yılından beri Etiket Sanayicileri Derneği üyesidir.
menü çizgisi
 
menü çizgisi
Avantaj sunduğumuz Banka Kredi Kartları kredi kartları   Güvenlik Sertifikamızgüvenlik resmi müşteri hizmetleri
 
      Anasayfa | Hakkımızda | Garanti ve İade Koşulları | Güvenlik ve Gizlilik | Sipariş ve Teslimat Koşulları | Banka Hesapları | İletişim
www.sembolbilisim.com sitemiz içerisinde yer alan metinler, fotoğraflar ve diğer türdeki içeriklerin telif hakları SEMBOL BİLİŞİM’e aittir. Hiçbir şekilde basılı veya elektronik bir ortamda izinsiz kullanılamaz, çoğaltılamaz.
 
© SEMBOL BİLİŞİM . 2008  TELEFON=( 216 ) 367 67 17 PBX - Direkt : 367 67 07 GSM : 533 490 39 93 facebook twitter msn messanger butonları facebook butonu twitter butonu google talk butonu linkedin butonu MSN Messanger butonuSembol Bilişim RSS